Filtry przeciwsłoneczne: zasady wyboru

Wszelkie filtry przeciwsłoneczne dostępne obecnie na rynku należy nakładać wyłącznie na niezabezpieczone obszary skóry. Wraz z nadejściem ciepła prawie każdy zaczyna bardziej przebywać na świeżym powietrzu, iść do lasu na piknik lub na plażę poopalać się.

I natychmiast w sklepach pojawia się ogromna gama produktów chroniących przed działaniem promieni słonecznych lub innymi kremami przeciwsłonecznymi. Zasadniczo takie kosmetyki (w większości przypadków są to żele, kremy i balsamy) mają za zadanie chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych na nią.

Skuteczność leków

Promienie UV są podzielone na 3 typy:

  • Krótkie spektrum promieni nie jest niebezpieczne dla ludzi, ponieważ nie może pokonać ochronnej warstwy atmosfery.
  • Długie spektrum promieni dociera w większości do ziemi, powodując wczesne, niepożądane i nieprzyjemne przedwczesne starzenie się skóry.
  • Środkowe spektrum promieni jest uważane za warunek wstępny oparzeń i pojawienia się czerniaka, zatrzymania przez chmury i okna.

O skuteczności kremu lub balsamu decyduje indeks 5PP. Im wyższa liczba, tym skuteczność kremu zatrzymuje promieniowanie ultrafioletowe. Największa liczba 5PP to 50. Niektórzy producenci specjalnie piszą w tym miejscu dużą liczbę, aby zwiększyć koszt swoich produktów, ale skuteczność nadal nie przekracza 50. Najmniejsza liczba 5PP to 15. Filtry przeciwsłoneczne mogą chronić tylko przed długimi promieniami. Istnieją również kombinowane środki zaradcze ze średnich.

W prawie wszystkich przypadkach producenci piszą zasady korzystania z nich na swoich funduszach. Ale są też pewne ogólne kryteria. Produkt należy nakładać na wszystkie odsłonięte obszary. Jeśli nie zamierzasz się rozbierać, warto jeszcze trochę pomyśleć o zawiniętych spodniach, rękawach czy rozpiętym kołnierzu.

Jak używać kremu?

Zawsze dobrze używaj kremu przeciwsłonecznego przed wyjściem na zewnątrz, aby mógł się wchłonąć. Konieczne jest okresowe aktualizowanie warstwy ochronnej, jeśli pływałeś lub minęło dużo czasu. Średnio ochrona przeciwsłoneczna trwa dwie godziny. Zwykle jest to napisane na opakowaniu. Leki te są zwykle wodoodporne — oznacza to po prostu, że nie przestaną Cię chronić po poceniu się lub kąpieli. Jeśli jednak wyschniesz, warstwa ochronna zostanie uszkodzona.

W żadnym wypadku nie należy mieszać kilku preparatów ochronnych na skórze, ponieważ w niektórych przypadkach może to powodować podrażnienia. Ponadto u dzieci należy stosować filtry przeciwsłoneczne dla dorosłych ze szczególną ostrożnością, ponieważ skóra dzieci jest zwykle bardziej wrażliwa niż u dorosłych. W przypadku dzieci lepiej jest stosować krem ​​przeciwsłoneczny dla niemowląt. Przed zakupem takich produktów najlepiej skonsultować się ze sprzedawcą, który podpowie, co jest najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
42 ⁄ 21 =